Svet: galaxia, kde žijú rozprášané kmene ľudí po veľkej vojne zo strojmi. Blood Eagle, nazývaní karmínoví mäsiari (sami seba volajú občas Deti Phoenixa), sú tajomná frakcia s prísnou vojenskou organizáciou a akousi hanbou z minulosti, ktorú chcú zmyť. Vraj pripomínajú stredovekých Byzantíncov. Nepriateľská frakcia Diamond Sword je tiež tajnostárska. Uznávajú silu mysle, vraj prebrali časť zen-budhistickej filozofie zo starej Terry (Zeme). Ich počiatky siahajú k veľkému imperátorovi, ktorému robili osobnú stráž. Volajú ich šermiarmi, chodiaci meč je vraj niekto kto na otázku odpovedá otázkou.

Nezabudnuteľné momenty: je to akcia bez príbehových zložiek, takže to budú zrejme nejaké obzvlášť pekné fragy a víťazstvá.

Zvláštnosť: Hľadať zvlášnosti v hre, ktorá určuje štandardy vo svojom žánri nie je jednoduché. Zvláštne je skôr to, ako otrocky všetky MMORPG hry kopírujú Warcraft - jej to už tak zlé, že to hráči už ani nevidia. Pritom Wow okopírovalo štýl Everquestu, ale na to si dnes už sotvakto spomenie, keďže meradlom sa stal produkt od Warcraftu. Zvláštnosťou je možno, že celý ohromný kontinent je jedna veľká mapa bez loadingov, s čím majú konkurenti stále problém. Možno i také lietanie stojí za zmienku - tu vyzerá ako najjednoduchšia vec na svete, ale v takom konkurenčom Star Wars sa nedá plávať ani vo vode a nieto ešte lietať.

Variabilita povolaní: deviatka typov jednotiek (tri ťažké, tri stredné a tri ľahké cestovného typu). Každý si vyberie svoj štýl.

Maximálny level: dá sa to dotiahnuť na 50tku, po ceste zbierate medaily, hodnosti, uznania a tituly.

Poznámka: stiahnuť si to môžete na stránke autorov (Hi-Rez Studios) úplne zadarmo, nemusíte mínať peniaze v ich e-obchode.

TRIBES ASCEND: Muži v zbrani

Na známom portáli IGN popísali dôvody prečo hrať najnovších Tribes jednoducho - je to zadarmo, je to zábavné a je to dostupné.

Ten stredný dôvod - zábava - je, samozrejme, ten hlavný. Hra má zatiaľ len 2,5 GB a dá sa stiahnuť z asi najprehladnejšej stránky, ktorá ponúka online hru zadarmo. Vytvoriť účet je tiež veľmi jednoduché, žiadne brúzdanie po nete. No a pripojenie do hry - rovnako instantné. Všetko fičí, aby ste mohli čím skôr zabíjať. Pri intuitívnom ovládaní sa netreba ani hrabať v nastaveniach.

Autori hry Hi-Rez Studios o svojom dieťaťku vyhlasujú, že ide o "najrýchlejšiu adrenalínovú akciu" na svete, to sú však len marketingové kecy, ktoré hra vôbec nepotrebuje. Ona je totiž naozaj rýchla a dobrá.

Eliminácia prebieha na pekných mapách (žiadna prevratná technológia, ale všetko ide hladúčko) a väčšinou je o divokotvornom lietaní a skákaní. Každá z postáv má na chrbte jetpack (a v teniskách ďaľšie nadnášadlá). Energia ale dlho nevydrží, takže vojačik sa musí raz dotknúť zeme - ideálna šanca na zásah.

Mieriť pod nohy

Väčšina zbraní neni stavaná na oberanie cieľov z neba, takže trpezlivý vojačik si počká, kým nepriateľ hopsne na kopček a pošle mu raketu pod nohy. Na výber je 9 typov jednotiek - tie ťažké sú vyzbrojené až hrôza, doslova delostrelectvo so štyrmi končatinami. Sú ale pomalí, a so svojím neohrabaným opancierovaným bruchom majú problém vôbec niekam vyletieť. Stredné vyvážené jednotky sú asi najhranejšie (ja osobne za nich nehrám vôbec:)). No a ľahkoodenci nevydržia ani prd, ale ich ľahké nožičky sú mimoriadne dôležité na kradnutie zástav nepriateľom - kľúčová vec pri strategickej hre, ale aj deathmatchi. Neskôr sa otvoria ďaľšie módy ako aréna alebo hra na "zajaca". Otázkou je, ako dlho to vydrží hráča baviť.

Tribes sú séria-deduško, ešte zo starobylého 2. tisícročia, keď vychádzali hry Earthsiege. Tie sa časom na rôznych platformách pretransformovali do série Tribes, akutálny diel Ascend je podľa všetkého šiestym v poradí z druhej menovanej. Bojujú tu frakcie Red Eagles a Diamond Sword (známe z predchádzajúcich dielov), no sci-fi "mecha/vojna mlokov" zápletku môže každý veselo pustiť z hlavy. Hlavne, aby autorom vydržalo nadšenie, aby často hru vylepšovali.

Toto je čisokrvná akcia - nevšímajte si, že ju volajú tiež MMO, hoci trošku obsahuje i RPG prvky. Za skúsenosti zo zápasov totiž levelujete, dosahujete ranky a odomykáte nové možnosti hry. Levelov je tu až 50 a dosiahnuť hoci len 20tku trvá pekne dlho. Našťastie, i úplny nováčik kadet sa môže smelo postaviť skúsenému hráčovi - rozhodujúci je skill a nie sila vašej počítačovej postavy.

 

Kadeti a legendy

Za skúsenosti väčšinou odomykáte prístup k novým postavám, zbraniam, predmetom a podobne. Ide väčšinou skôr o zaujímavosť a variablitu, lebo pohodlne sa dá hrať aj so základnou výbavou. No časom pribudnú aj vozítka a ďaľšie hračky pre chlapcov, čo sa radi hrajú na vojakov.

Ja mám najviac v obľube tučného juggernauta. Síce je to asi aj najväčšia lamerina, ale kým mám s ním v hre najviac killov na mape, tak je to docela šumafuk. Juggík je pekne veľký, nemotorný a každý do neho triafa ako do plechovej kačice u kolotočárov. S jeho primárnou zbraňou sa takmer nedá mieriť. Proste prdne niekam granát, ktorý po dosť dlhom čase vybuchne.

Na akčnú hru nič moc - akurát ten granát má kráľovský splash dosah a nepriatelia často ľubia v jeho prítomnosti umrieť na prvú ranu. No a keď ich je viac pokope na jednom mieste, tak má väčšinou jeden/dvaja po vtákoch. Sekundárna zbraň je šikovna vecička na blízko a na diaľku. Akurát ten ladný pohyb môžete ostatným závidieť, kým sa lopotíte 5 metrov nad povrchom ako americkí kozmonauti na Mesiaci.

Mimochodom, každý má aj "melee" zbraň nablízko, ale neviem si predstaviť, že by sa s tým dal zasiahnuť aj niekto kto "neafkuje" :). Na to je táto akcia príliš rýchla.

Tribes: Ascend Diamond Sword

Blood Eagle Soldier

Tribes Ascend Heavy Unit

Tribes Ascend Dawn

Tribes Ascend Deathmatch

Tribes Ascend Planet Surface

Copyright 2012 | Design by: Tempees | Kontakt: AUXIRPG@GMAIL.COM